Zaxarovadan Bakı ilə bağlı açıqlama ​​​
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova brifinqdə bildirib ki, Bakıda saxlanılan 11 Rusiya vətəndaşının tezliklə azad edilməsi Rusiya və Azərbaycan arasındakı münasibətlərdə prioritet məsələdir.
Ölkə.Az-ın məlumatına görə, o qeyd edib ki, Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfirliyi həm saxlanılanların özləri, həm də ailələri ilə sıx əlaqədədir. Bundan əlavə, diplomat xatırladıb ki, Azərbaycan 30 dekabr 2025-ci ildə saxlanılan Rusiya vətəndaşlarının hazırda saxlanıldığı Bakı istintaq təcridxanasına konsulluq girişi verib.
"Dəfələrlə qeyd etdiyimiz kimi, Rusiya vətəndaşlarının tezliklə azad edilməsi və vətənə qayıtması bizim mütləq prioritetimizdir və biz bu məsələni Azərbaycanlı tərəfdaşlarımızla ikitərəfli əlaqələrdə mütəmadi olaraq qaldırırıq", - Zaxarova vurğulayıb.
"Amma bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bu, nazirliyin gündəliyindəki prioritet məsələlərdən biridir", - Zaxarova bildirib.
Ruslar 2025-ci ilin iyun ayının sonunda Azərbaycan hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılıblar. İyulun 1-də Səbail Rayon Məhkəməsi onların 4 ay müddətinə həbs olunması barədə qərar çıxarıb. Oktyabrın 28-də Xətai Rayon Məhkəməsi onların həbs müddətini daha üç ay uzadıb. Rusiya vətəndaşları narkotik qaçaqmalçılığı və kiberfırıldaqçılıqda ittiham olunurlar.