Mərkəzi Bank Azərbaycanın inflyasiya proqnozlarını açıqlayıb
Mərkəzi Bankın fevral proqnozlarına əsasən, 2026 və 2027-ciillərdə illik inflyasiyanın hədəf diapazonunda (4±2%) qalacağı vəmüvafiq olaraq 5.5% və 4% olacağı proqnozlaşdırılır.
Trend bubarədə tənzimləyici quruma istinadən xəbər verir.
Bildirilib ki, 2026-cı ilin illik inflyasiya proqnozuna evtəsərrüfatlarının istehlakının 1.22 faiz bəndi (f.b.), kəndtəsərrüfatı istehsalçıları qiymətlərinin (KİQİ) 2.48 f.b., ticarəttərəfdaşlarında inflyasiyanın 2.09 f.b., tənzimlənən qiymətlərinbirbaşa təsirinin 0.31 f.b. və digər amillərin 1.12 f.b. artırıcıtəsir edəcəyi gözlənilir. Dövlət istehlakının -0.13 f.b. və nominaleffektiv məzənnə (NEM) -1.6 f.b. azaldıcı töhfəsi gözlənilir.
“Qiymətləndirmələrə görə,2027-ci ildə proqnozlaşdırılan illikinflyasiyaya ev təsərrüfatlarının istehlakı 1.28 f.b., KİQİ 2.48f.b., ticarət tərəfdaşlarında inflyasiya 1.79 f.b., dövlətistehlakı 0.03 f.b. və digər amillər 0.37 f.b. artırıcı, NEM isə-1.96 f.b. azaldıcı təsir edəcəkdir. Qiymətləndirmələrə görə 2026və 2027-ci illərə də dövlət büdcəsi xərclərinin artımınıninflyasiyaya təsirinin neytrala yaxın olacağı gözlənilir.Proqnozların reallaşması bir sıra xarici və daxili amillərdə başverə biləcək dəyişikliklərdən asılıdır. Əsas xarici risk mənbəyitərəfdaş ölkələrdə qiymətlərin yenidən qalxmasıdır. Bu riskinreallaşmasını geosiyasi gərginliyin yüksək qalması, qlobalfraqmentasiya və tariflərlə ticarət müharibələri şəraitində qlobaləmtəə və maliyyə bazarlarında dalğalanmalar şərtləndirə bilər.Ticarət tərəfdaşlarında inflyasiya səviyyəsindən əlavə nominaleffektiv məzənnənin dinamikası da daxili qiymətlərə təsir edəbilər. Qlobal iqlim dəyişiklikləri məhsuldarlığa və qlobal ərzaqistehsalına təsir edə bilər. İnflyasiyanı artıra biləcək başlıcadaxili risk isə təklif tərəfdən yerli xərc amillərinin aktivləşməsiola bilər”, - məlumatda qeyd edilib.