Ötən ay Azərbaycanla Çin arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 400 milyon dolları ötüb
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycanla Çin arasında ticarətəməliyyatlarının həcmi 417,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Trend bubarədə Dövlət Gömrük Komitəsindən məlumat əldə edib.
Məlumata əsasən, bu, 2025-ci ilin eyni dövründəki göstərici iləmüqayisədə 38,3 milyon ABŞ dolları və ya 10,1% çoxdur.
Hesabat dövründə Çin ilə ticarət dövriyyəsi Azərbaycanın ümumiticarət dövriyyəsinin 11,81%-i həcmində olub. Bununla da sözügedənölkə hesabat dövrü ərzində Azərbaycanın ən çox ticarətəməliyyatları apardığı ölkələr sırasında 3-cü pillədəqərarlaşıb.
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycandan Çinə 10,2 milyon dollarlıqməhsul ixracı qeydə alınıb. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə9,065 milyon ABŞ dolları və ya 9,2 dəfə çoxdur.
Hesabat dövründə Çindən Azərbaycana isə 407,7 milyon ABŞ dollarıdəyərində ixrac əməliyyatları icra olunub ki, bu da 2025-ci ilineyni dövrü ilə müqayisədə 29,2 milyon ABŞ dolları və ya 7,7% artımdeməkdir. Bununla da hesabat dövründə Çin Azərbaycanın ən çoxməhsul idxal etdiyi ölkələr sırasında ilk pillədə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, bu ilin yanvar ayında Azərbaycan xarici ölkələrlə3,538 milyard ABŞ dolları dəyərində ticarət əməliyyatı aparıb. Bu,ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 1,5 milyard dollar və ya 30,5%azdır.