Azərbaycanın C6 formatına qoşulması regional qarşılıqlı fəaliyyət tarixində yeni mərhələ açır - Şiri Şiriyev
Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri liderlərinin görüşlərininMəşvərət Platformasına qoşulması regional qarşılıqlı fəaliyyəttarixində yeni mərhələ açır və hazırki görüş bu istiqamətdə mühümaddımdır.
Trend xəbər verirki, bunu Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyinin BeynəlxalqMünasibətlər İnstitutu yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinindirektoru Şiri Şiriyev bu gün Bakıda keçirilən C6: Vahid region,ortaq gələcək -Strateji dialoqun gücləndirilməsi” mövzusundabeynəlxalq konfransda çıxışı zamanı deyib.
“Bu platforma təkcə dialoq üçün məkan deyil, eyni zamanda,qlobal qeyri-sabitlik şəraitində ortaq həll yollarının tapılmasına,qarşılıqlı faydaya əsaslanan davamlı iqtisadi əlaqələrinqurulmasına və humanitar əməkdaşlıq, təcrübə mübadiləsi vasitəsiləetimadın möhkəmləndirilməsinə xidmət edən canlı mexanizmdir”, -deyəo bildirib.
Ş.Şiriyev bildirib ki, bu prosesdə ekspert icmasının roluxüsusilə önəm daşıyır:
“Analitiklər, tədqiqatçılar və beyin mərkəzlərinin nümayəndələriməhz düşünülmüş və balanslı qərarların qəbulu üçün zəruri olanintellektual bazanı formalaşdırırlar”.