Vardanyana niyə ömürlük yox, 20 il həbs cəzası verildi? – Açıqlandı
Xəbər verdiyimiz kimi, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə ilə bağlı maddələr və digər ağır cinayətlərdə təqsirləndirilən Ermənistan vətəndaşı Ruben Vardanyan 20 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Vardanyan niyə ömürlük cəza almadı?
Globalinfo.az-a danışan deputat Elman Nəsirov deyib ki, Azərbaycan məhkəmələri bu işlərə beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində baxıb:
“Təqsirləndirilən şəxslərin hər biri vəkillə təmin olunub, bütün prosessual hüquqları qorunub və qanunvericiliyin tələblərinə əməl edilib. Ömürlük həbs cəzası alan şəxslərin sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, terrorçuluq və digər ağır əməlləri konkret faktlar, sübutlar və şahid ifadələri ilə təsdiqlənib. Məhkəmə hər bir iş üzrə cinayətin miqyasını və xarakterini qiymətləndirərək adekvat cəza təyin edib. Ruben Vardanyana 20 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasının verilməsi də aparılmış istintaq materialları, şahid ifadələri və məhkəmə araşdırmaları əsasında müəyyən edilib”.