Britaniya milli ödəniş sistemi yaradır
Britaniya Visa və Mastercard kartlarının kəsilməsi ilə bağlı narahatlıqlar fonunda milli ödəniş sistemi yaratmağı planlaşdırır.
Azpost.info bildirir ki, bu barədə The Guardian qəzeti məlumat verib.
Sistemin 2030-cu ildən gec olmayaraq istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. The Guardian-ın məlumatına görə, illərdir fəaliyyət göstərməyən təşəbbüs Trampın təlimlər üçün Qrenlandiyaya qoşun göndərən ölkələrə tarif tətbiq etmək təhdidləri fonunda yenidən canlanır.
Britaniya bankları sistemin yaradılmasını maliyyələşdirəcək.
Visa və Mastercard ölkədəki bütün əməliyyatların 95%-ni təşkil edir. Böyük Britaniya hökuməti 2022-ci ilin fevral ayında Rusiyaya tətbiq edilən sanksiyalar səbəbindən baş verdiyi kimi, ödəniş sistemlərinin kəsiləcəyindən qorxur. ABŞ-ın bu addımı bütün elektron ödənişlərin Mərkəzi Bankın Milli Ödəniş Kartı Sisteminə köçürülməsini sürətləndirib.
Rusiya hökuməti Krımın ilhaqı səbəbindən Visa və Mastercard məhdudlaşdırıldıqdan sonra, 2014-cü ildə NSPK-nın hazırlanmasına rəsmi olaraq başlayıb.