Paşinyan bu barədə Fransa və Almaniya ilə gizli danışıqlar aparır...
Moderator.az portalından verilən məlumata əsasən, ain.az bildirir.
Ermənistan Baş nazirinin bu açıqlaması Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun Moskva və İrəvanın Ermənistanın dəmir yollarının Azərbaycan və Türkiyə ilə əlaqəli iki hissəsinin bərpası ilə bağlı danışıqlara başlayacağı barədə verdiyi açıqlamadan sonra yayılıb...
“Ötən həftə Nikol Paşinyan İctimai Televiziyaya verdiyi müsahibədə Ermənistanın Rusiyanın idarəçiliyində olan Ermənistan dəmir yolu məsələsini Rusiya ilə dostcasına həll etmək niyyətində olduğunu bildirmişdi. Artıq 13 fevralda o, dəmir yolu ilə bağlı ideyasının Ermənistana və Rusiyaya dost olan bir ölkənin onu idarə etmək hüququnu Rusiyadan alması olduğunu bildirmişdi. Paşinyan həmçinin əlavə edib ki, “Rusiyanın dəmir yolunu idarə etməsi səbəbindən strateji mövqelərimizi və rəqabət üstünlüyümüzü itiririk”.
Moderator.az news.am-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə “Past” qəzeti yazıb.
Paşinyanın bu açıqlaması Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun Moskva və İrəvanın Ermənistanın dəmir yollarının Azərbaycan və Türkiyə ilə əlaqəli iki hissəsinin bərpası ilə bağlı danışıqlara başlayacağı barədə verdiyi açıqlamadan sonra yayılıb. Overçukun sözlərinə görə, belə bir qərar "Ermənistan tərəfinin xahişinə uyğun olaraq və Ermənistan xalqına qarşı dostluq və qardaşlıq hisslərinə əsaslanaraq" verilib.
Rusiyanın dəmir yollarının iki hissəsinin bərpasını həyata keçirəcəyi belə bir inkişaf Paşinyanın maraqlarına uyğun deyil. Digər tərəfdən, “Cənubi Qafqaz Dəmir Yolu”nun güzəşt müqaviləsi 2038-ci ildə bitir, baxmayaraq ki, müqaviləyə əsasən, tərəflərdən biri müqaviləni 2028-ci ildə ləğv edə bilər. Qərb Paşinyanı güzəşt müqaviləsinin ləğvini tez bir zamanda həyata keçirməyə məcbur edir. Mənbəmizin sözlərinə görə, Paşinyan hazırda Fransa və Almaniya ilə gizli danışıqlar aparır.
Daha əvvəl xəbər vermişdik ki, Paşinyan və Vens arasında keçirilən geniş görüşdə dəmir yolu məsələsi ətraflı müzakirə olunub. Ermənistan tərəfinin səsləndirdiyi yeganə tələb, yeni bir şirkət cəlb ediləcəyi halda həmin dəmir yolu şirkətində Türkiyə və ya Azərbaycan kapitalının olmaması olub.
Amerikalılar vəd verməyiblər, əksinə, idarəetməni ofşor şirkətdə qeydiyyatdan keçmiş bir şirkət vasitəsilə həyata keçirə biləcəklərini bildiriblər və bu şirkətə məxsus olan şirkətin əsl sahiblərini müəyyən etmək olduqca çətin olacaqdır”, xəbərin ardında belə deyilir.