Azərbaycanın regional və qlobal diplomatik nüfuzu Münxendə bir daha nümayiş olundu - Azər Qarayev
Qlobal siyasi gündəliyin əsas platformalarından biri sayılan62-ci Münxen Təhlükəsizlik Konfransı üç gün davam edən intensivmüzakirələrdən sonra yekunlaşıb. Konfrans çərçivəsində ölkəmizPrezident İlham Əliyev tərəfindən yüksək səviyyədə təmsil olunub vəAzərbaycanın regional və qlobal təhlükəsizlik gündəliyində artanrolu, strateji təşəbbüskarlığı, diplomatik nüfuzu ali müstəvidənümayiş etdirilib.
Bunu Trend-əpolitoloq Azər Qarayev bildirib.
O qeyd edib ki, dövlət başçısının geniş spektrli görüşləri vəbeynəlxalq ekspert dairələri ilə dialoqları Azərbaycanın həmregionda, həm də daha geniş geosiyasi məkanda etibarlı tərəfdaş vəfəal iştirakçı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirib:
"Dünyanın təxminən 120 ölkəsini təmsil edən minə yaxınnümayəndə, o cümlədən 60-a yaxın dövlət və hökumət başçısı bumötəbər tədbir çərçivəsində bir araya gələrək geniş tərkibdətoplandı. Forum beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturasının gələcəyibaxımından xüsusi siyasi əhəmiyyət daşıyırdı. Bu mötəbər beynəlxalqplatformada Prezident İlham Əliyevin iştirakı Azərbaycanın qlobaltəhlükəsizlik gündəliyində artan rolunun və siyasi çəkisinin dahabir təsdiqi oldu. Dövlət başçısının konfrans çərçivəsində keçirdiyiçoxsaylı görüşlər və verdiyi müsahibələr Azərbaycanın regional vəqlobal proseslərin fəal iştirakçısı kimi mövqeyini daha damöhkəmləndirdi. Bu iştirak, eyni zamanda, ölkənin yalnız regiondadeyil, daha geniş geosiyasi məkanda etibarlı tərəfdaş vətəşəbbüskar aktor kimi qəbul edildiyini bir daha nümayişetdirdi".
Azər Qarayev bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müxtəlifölkələrin dövlət və hökumət başçıları, beynəlxalq təşkilatlarınrəhbərləri, aparıcı siyasi və ekspert dairələrinin nümayəndələriilə keçirdiyi görüşlər Azərbaycanın strateji əhəmiyyətininartdığını aydın şəkildə ortaya qoyur.
“Bu təmaslar çərçivəsində regional təhlükəsizlik, enerjitəhlükəsizliyi, nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı, eləcə dəpostmüharibə dövründə Cənubi Qafqazda formalaşan yeni reallıqlargeniş şəkildə müzakirə olunur. Aparılan müzakirələr Azərbaycanıntəşəbbüslərinin beynəlxalq səviyyədə artan maraq və dəstəkləqarşılandığını nümayiş etdirir”, – deyə politoloq bildirib.
Politoloq Prezident İlham Əliyevin konfrans çərçivəsindəkeçirdiyi görüşlərə diqqət çəkərək bildirib ki, dövlət başçısınınİraq Kürdüstan Regionunun başçısı Neçirvan Bərzani ilə görüşərəkAzərbaycanın regional əməkdaşlıq və sabitlikdə fəal rolunu önəçıxarması, ölkəmizin diplomatik nüfuzunu gücləndirir, tərəfdaşlıqəlaqələrini daha yüksək səviyyəyə qaldırır və qarşılıqlı etimadınbeynəlxalq səviyyədə möhkəmlənməsinə töhfə verir.
“Bu görüş tərəflər arasında iqtisadi əlaqələringenişləndirilməsi və diplomatik təmasların gücləndirilməsi üçünmühüm platforma oldu. Dövlət başçısı Cənubi Qafqazda sülh vəetibarlı tərəfdaşlıq mövqeyini vurğuladı və qarşılıqlı səfərlərintəşkili imkanlarını müzakirə etdi. Görüş Azərbaycanın regionaltəsirinin daha da artdığını nümayiş etdirdi.
Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti İliyana Yotova iləaparılan görüşdə Prezident İlham Əliyev ikitərəfli münasibətlərinstrateji əhəmiyyətini vurğuladı və enerji, ticarət və mədəniəməkdaşlıq sahələrində perspektiv imkanları müzakirə etdi”, – deyəAzər Qarayev əlavə edib.
Politoloq onu da diqqətə çatdırıb ki, BolqarıstanRespublikasının Prezidenti İliyana Yotova ilə aparılan görüşçərçivəsində iki ölkə arasında qarşılıqlı etimadınmöhkəmləndirilməsi üçün geniş perspektivlər üzərində fikirmübadiləsi aparılıb: "Görüş zamanı enerji və ticarət sahələrindəikitərəfli əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi, həmçinin mədənivə humanitar əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları diqqətmərkəzində oldu. Bu dialoq yalnız iki ölkə arasında əlaqələrinkeyfiyyətini artırmaqla kifayətlənməyib, həm dəAzərbaycan-Bolqarıstan münasibətlərinin Avropada etibarlı vəstrateji tərəfdaş kimi qəbul olunmasının mühüm göstəricisioldu".
Azər Qarayev həmçinin bildirib ki, Slovakiya Respublikasının Başnazirinin müavini və müdafiə naziri Robert Kalinak ilə keçiriləngörüşdə tərəflər regional təhlükəsizlik çağırışlarını, geosiyasimaraqları və həmçinin iqtisadi-siyasi sahələrdə qarşılıqlıtəşəbbüsləri müzakirə edərək, Azərbaycan-Avropa əlaqələrininstrateji dərinliyini artırmaq, tərəfdaşlıq mexanizmlərinimöhkəmləndirmək və beynəlxalq arenada ölkəmizin nüfuzunu daha dayüksəltmək istiqamətində mühüm nəticələr əldə ediblər:
"Bu dialoq Azərbaycanın Avropadakı strateji mövqeyiningüclənməsi, tərəfdaşlıq əlaqələrinin sistemləşdirilməsi vəbeynəlxalq səviyyədə nüfuzunun artırılması baxımından böyükəhəmiyyət kəsb etdi.
Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə aparılandanışıqlar zamanı Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropaİttifaqı ilə enerji təhlükəsizliyi, əməkdaşlığın gələcəkperspektivləri, xüsusilə enerji və iqtisadi təşəbbüslərin icrası,eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr ətrafında genişfikir mübadiləsi aparıb. Bu dialoq Azərbaycan-Avropa İttifaqımünasibətlərinin dərinləşdirilməsi və Azərbaycanın Avropadakınüfuzunun daha da artırılması baxımından strateji əhəmiyyətdaşıyır.
Konfrans çərçivəsində keçirilən Ukrayna Prezidenti VolodimirZelenski ilə görüşdə Prezident İlham Əliyev regional təhlükəsizlikçağırışlarını və enerji əməkdaşlığı perspektivlərini geniş şəkildəmüzakirə edib. Görüş zamanı Azərbaycan tərəfindən Ukraynayagöstərilən humanitar dəstək yüksək qiymətləndirilib, tərəflərdiplomatik əlaqələrin dərinləşdirilməsi və qarşılıqlı etimadınmöhkəmləndirilməsi yollarını araşdırıb".
Politoloq vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin “Oracle”korporasiyasının baş icraçı direktoru Mayk Sisiliya ilə keçirdiyigörüşdə Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya strategiyası, süniintellekt və texnologiya sahəsində apardığı islahatlar mövzusundageniş fikir mübadiləsi aparılıb:
“Tərəflər texnoloji innovasiyalar sahəsində əməkdaşlıqimkanlarını və potensial birgə layihələri ətraflı müzakirə edib. Budialoq Azərbaycanın beynəlxalq texnoloji arenada etibarlı tərəfdaşvə innovasiya təşəbbüskarı kimi mövqeyini gücləndirib vəinvestorların diqqətini ölkəmizin rəqəmsal iqtisadiyyatpotensialına yönəltməsinə şərait yaradıb.
Bundestaqın xarici siyasət komitəsinin sədri Armin Laşet iləaparılan görüşdə Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropadakıstrateji mövqeyini, Cənubi Qafqazda sülhün və stabilliyin təminedilməsində oynadığı rolu diqqət mərkəzinə çıxarıb. Tərəflərparlamentlərarası əməkdaşlıq imkanlarını, həmçinin regiondasabitliyin gücləndirilməsi üçün qarşılıqlı təşəbbüsləri müzakirəedib. Görüş Azərbaycan diplomatiyasının Avropadakı təsirini vənüfuzunun daha da möhkəmlənməsində, ölkəmizin regiondakı sülhtəşəbbüslərinə verdiyi töhfənin diqqət önünə çıxmasında mühüm roloynayıb”.
Politoloq Azər Qarayev bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin“The Goldman Sachs Group Inc.” şirkətinin qlobal məsələlər üzrəprezidenti Cared Kohen ilə görüşü Azərbaycan iqtisadiyyatınınbeynəlxalq investorlar üçün cəlbediciliyini stratejiperspektivlərlə vurğulaması ilə yadda qalıb. Görüş zamanı qlobalmaliyyə və iqtisadi tendensiyalar, eləcə də maliyyə sektorundastrateji əməkdaşlıq imkanları ətraflı şəkildə müzakirə edilib. Budialoq ölkəmizin qlobal iqtisadi gündəliyə inteqrasiyasınıgücləndirib və beynəlxalq maliyyə dairələrində Azərbaycanınnüfuzunun artmasında əvəzsiz rol oynayıb.
Politoloq onu da vurğulayıb ki, dövlət başçısının mühümgörüşləri və beynəlxalq media qurumlarına verdiyi müsahibələrAzərbaycanın mövqeyinin qlobal auditoriyaya birbaşa və aydınşəkildə çatdırılması baxımından mühüm rol oynamaqla yanaşı, bumüsahibələr vasitəsilə ölkənin həyata keçirdiyi müstəqil siyasət,regionda formalaşan yeni geosiyasi konfiqurasiya, eləcə dəAzərbaycanın enerji və nəqliyyat sahəsində oynadığı strateji rolbeynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb:
“Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin Münxen TəhlükəsizlikKonfransı çərçivəsindəki fəal diplomatik fəaliyyəti Azərbaycanınbeynəlxalq nüfuzunun daha da artmasına, ölkənin stratejimaraqlarının yüksək səviyyədə təqdim olunmasına və yeni əməkdaşlıqperspektivlərinin formalaşmasına növbəti mühüm töhfədir. Bu iştirakAzərbaycanın qlobal təhlükəsizlik arxitekturasında söz sahibi olandövlət kimi mövqeyinin ardıcıl şəkildə möhkəmləndiyini bir dahatəsdiqləyib”.