“IT SkillSprint” proqramına 9 universitetdən ümumilikdə 123 tələbə seçilib - İRİA rəsmisi
Dünyada ali təhsil müəssisələri tələbələrə əsasən nəzəribiliklər verir və bu biliklərin praktik müstəvidəmöhkəmləndirilməsi üçün müxtəlif modellər tətbiq olunur. Bumodellərdən biri də sənayenin ali təhsil müəssisələrinəinteqrasiyasıdır.
Trend xəbərverir ki, bu fikirləri “IT SkillSprint”in açılış mərasimiçərçivəsində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA)Rəqəmsal səhiyyə xidmətlərinin inkişafı departamentinin müdiriVüsalə Qurbanova jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
İRİA rəsmisi qeyd edib ki, layihə çərçivəsində 9 universitetdənümumilikdə 123 tələbə seçilib. Seçim prosesi müraciətlər əsasındaaparılıb.
“Tələbələr dörd əsas istiqamət üzrə biliklərini artıracaqlar.Proqram data analitikası və süni intellekt, kibertəhlükəsizlik, vebproqramlaşdırma və "DevOps" istiqamətlərini əhatə edir”.
O vurğulayıb ki, məhz bu istiqamətlər hazırda Azərbaycandaprioritet sahələr hesab olunur və ölkədə kadr hazırlığında əsasehtiyac duyulan sektorlardandır:
“Layihənin əsas hədəfi ölkədə İT üzrə kadr potensialınınartırılması və universitetlərdə əldə olunan nəzəri biliklərinpraktik bacarıqlara çevrilməsidir”.