Avropa İttifaqı Azərbaycandakı Bələdiyyələrə iqlim və enerji siyasətləri üzrə dəstək göstərir - AI-nin Azərbaycandakı səfiri
Avropa İttifaqının (Al) Azərbaycanın Merlər Razılaşmasınaqoşulmuş bələdiyyələrini təlimlər və metodoloji dəstək, xüsusitexniki yardım, qabaqcıl təcrübələr, eləcə də təcrübə mübadiləsi,şəbəkələşmə və məlumatlılığın artırılması vasitəsilədəstəkləməsindən qürur duyuram.
Trend xəbərverir ki, bunu Avropa İttifaqının (Aİ) AzərbaycandakıNümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Mariyana Kuyundiç bu gün "MerlərRazılaşması-Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü ilə bağlı Naxçıvandakeçirilən tədbirdə deyib.
O, iqlim və enerji sahəsində konkret nəticələrin əldəolunmasında şəhərlərin rolunu vurğulayıb və bələdiyyələri təşəbbüsəqoşulmağa dəvət edib.
"Azərbaycanın daha çox bələdiyyəsini iqlim dəyişikliyi iləmübarizə aparan və vətəndaşları üçün daha yaxşı gələcək təminetməyə çalışan Avropanın ən böyük yerli hökumətlər hərəkatınaqoşulmağa dəvət etməkdən məmnunam. Artıq təxminən 12.000 yerlihakimiyyət orqanı Al-nin iqlim baxımından neytral, dayanıqlı və hərkəs üçün ədaləti gələcək vizyonuna uyğun olaraq enerji və iqlimsahəsində könüllü öhdəliklər götürüb. Həmçinin qürur duyuram ki, AlAzərbaycanın qoşulmuş bələdiyyələrini təlimlər və metodolojidəstək, xüsusi texniki yardım, qabaqcıl təcrübələr, eləcə dətəcrübə mübadiləsı, şəbəkələşmə və məlumatlılığın artırılmasıvasitəsilə dəstəkləyir", - deyə səfir Mariyana Kuyundziçbildirib.
Qeyd edək ki, Merlər Razılaşması Şərq Tərəfdaşlığı Avropaİttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən təşəbbüsdür və Azərbaycan,Ermənistan, Gürcüstan, Moldova va Ukraynada yerli və regionalözünüidarəetmə orqanlarına dayanıqlı enerji və iqlim siyasətlərininhazırlanması və icrasında dəstək göstərir.
Azərbaycanda təşəbbüsə ilk qoşulan bələdiyyə 2012-ci ildəİçərişəhər bələdiyyəsi olub. Daha sonra ölkədə Gəncə, Quzanlı,Horadiz, Xırdalan, Mingəçevir, Şamaxı, Şəki və Yevlax bələdiyyələridə Merlər Razılaşması Şərq Tərəfdaşlığı təşəbbüsənə qoşularaq fəalüzvlərə çevirildilər. Ölkə üzrə milli koordinatoru AzərbaycanRespublikasının Energetika Nazirliyidir.
Merlor Razılaşması - Şərq Tərəfdaşlığı, Qlobal MerlərRazılaşması ailəsinin tərkib hissəsidir. Bu qlobal təşəbbüsşəhərlərin iqlim liderliyi üzrə dünyanın ən böyük alyansıdır və 13500-dən çox şəhər və yerli hakimiyyət orqanının öhdəlikləriüzərində qurulub. Bu şəhərlər 6 qitə və 147 ölkəni təmsil edir vəümumilikdə 1,2 milyarddan çox əhalini əhatə edir.