Rusiya XİN: Arktika üzrə əməkdaşlıq mexanizmləri məqsədli şəkildə dağıdılır...
Qruşko NATO və Avropa İttifaqını regionu hərbiləşdirməkdə ittiham edib...
Poliqon xəbər verir ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi beynəlxalq Arktika əməkdaşlığının ciddi zərbə altında qaldığını bəyan edib. Nazir müavini Aleksandr Qruşko bildirib ki, bu vəziyyət NATO və Avropa İttifaqı-nın fəaliyyəti nəticəsində yaranıb. Onun sözlərinə görə, Qərb institutları Rusiya ilə əməkdaşlıq mexanizmlərini şüurlu şəkildə sıradan çıxararaq Moskvanın “demonizasiyası” və regionun hərbiləşdirilməsi kursunu seçiblər.
Qruşko qeyd edib ki, Arktikada uzun illər ərzində formalaşmış dinc əməkdaşlıq alətləri məqsədli şəkildə dağıdılır. O vurğulayıb ki, xüsusilə Arktika Şurası-nın fəaliyyəti faktiki olaraq bloklanıb. Diplomatın sözlərinə görə, bu qurum Arktikada vəziyyətin idarə olunması və çoxtərəfli əməkdaşlığın qurulması üçün əsas beynəlxalq platforma idi. “Məhz bu regionda beynəlxalq əməkdaşlıq hər zamankından daha çox tələb olunur”, – deyə nazir müavini “İzvestiya” qəzetinə müsahibəsində bildirib.
Nazir müavini əlavə edib ki, Arktika getdikcə təkcə Rusiya ilə deyil, həm də Çinlə qarşıdurma meydanına çevrilir. Onun fikrincə, NATO-nun regionda hərbi mövcudluğunu artırması təhlükəsizlik balansını pozur və qarşılıqlı etimadı zəiflədir.
Xatırladaq ki, fevralın 12-də NATO “Arktik keşikçi” adlı yeni missiyaya start verib. Alyansın baş katibi Mark Rütte bu addımı Rusiya və Çinin Arktikaya artan marağı ilə əsaslandırıb. Onun sözlərinə görə, iqlim dəyişiklikləri və buzlaqların əriməsi nəticəsində regionda yeni dəniz marşrutları açılır ki, bu da Arktikanın strateji və iqtisadi əhəmiyyətini daha da artırır.
Arktika zəngin təbii ehtiyatları, enerji resursları və alternativ nəqliyyat dəhlizləri baxımından qlobal güclərin diqqət mərkəzindədir. Regionda hərbi fəallığın artması isə beynəlxalq təhlükəsizlik mühitində əlavə risklər yaradır və çoxtərəfli dialoqun bərpasını daha da aktuallaşdırır.