“Ermənistan sülh sazişini seçkilərə qədər imzalamaq istəyir” -Oqtay Qasımov
"Ermənistan Baş nazirinin sülh müqaviləsini seçkilərə qədər imzalamağa tələsməsi anlaşılandır. Paşinyan çalışır ki, bu məsələ seçkilərədək öz həllini tapsın və həm sülh müqaviləsinin imzalanmasını, həm də ABŞ-la əldə olunmuş razılaşmaları seçki kampaniyasının əsas arqumentinə çevirərək qələbəsini təmin etsin. Bu baxımdan Ermənistan prosesin sürətlənməsində maraqlıdır və istəyir ki, sülh sazişi seçkilərə qədər imzalansın. Azərbaycanın mövqeyi isə aydındır. Rəsmi Bakı hesab edir ki, Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını ehtiva edən müddəalar dəyişdirilməlidir".
Bu fikirləri Aznews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Oqtay Qasımov deyib.
Xatırladaq ki, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Azərbaycanla sülh müqaviləsinin parlament seçkilərindən əvvəl imzalanmasının hökumətin əsas hədəflərindən biri olduğunu açıqlayıb. O vurğulayıb ki, sənədin imzalanması istiqamətində ötən ilin dekabr, yanvar, aprel və oktyabr aylarında da cəhdlər göstərilib. Qeyd edək ki, Ermənistanda növbəti parlament seçkiləri 2026-cı il iyunun 7-nə nəzərdə tutulub. Bu şəraitdə Paşinyanın sülh sazişini seçkilərdən əvvəl rəsmiləşdirmək istəyi prosesin siyasi motivləri ilə bağlı müzakirələri daha da aktuallaşdırır.
Siyasi şərhçi qeyd edib ki, bunun üçün referendum keçirilməli və yalnız bundan sonra yekun sülh müqaviləsi imzalanmalıdır.